A kutyák és macskák féregtelenítése

Valamennyi kutyának és macskának rendszeres belső parazita ellenes kezelésre, ún. „féregtelenítésre” van szüksége. Sajnos ezt sokan nem veszik komolyan, pedig a bélférgek elleni kezelésnek legalább akkora jelentősége van, mint a védőoltásoknak, sőt közegészségügyi szempontból még nagyobb is. Míg a fertőző kutya- és macskabetegségek emberre általában nem veszélyesek (fontos kivétel a veszettség!), addig számos galand- és fonálféregfaj az emberben is képes megtelepedni. A galandférgesség kutyában és macskában általában tünetmentes, emberben azonban a lárvák a májban, tüdőben, vesében és más szervekben is képesek megtelepedni.

Háziállataink szempontjából a fonalférgeknek, azok közül is az orsóférgeknek van nagyobb jelentősége. Ezeket esetenként a gazda is láthatja az állat bélsarában vagy hányadékában. A kutya- és macskakölykök jó része fertőzött, ugyanis az anyákban megtelepedett ún. „alvó lárvák” a vemhesség és a szoptatás alatt aktivizálódnak, megfertőzve ezzel a magzatokat, illetve anyatejjel az újszülötteket. Az orsóférgekkel való fertőződés később is komoly veszélyt jelent, mivel a peték rendkívül ellenállóak, akár évekig is fertőzőképesek maradnak.

Bár sokan úgy gondolják, hogy a kizárólag lakásban tartott állatok biztonságban vannak, ez sajnos nem igaz. Az ember a cipőtalpán is behurcolhatja a petéket a lakásba. A macskák különféle rovarok elfogyasztásával is megfertőződhetnek. A peték az embert is képesek megfertőzni –gyerekek(!)– és a vándorló lárvák számos szervbe, akár a szembe is képesek eljutni. A megfelelő védekezést az állatok korának és életmódjának figyelembevételével megválasztott féregtelenítési program jelenti, különös tekintettel a vemhes anyákra és a kölykökre.

A felnőtt állatokat legalább negyedévente, a vemhes állatokat a vemhesség 40. napjától több alkalommal is, a kölyköket pedig 2, 4 és 6 hetes korban és amíg a soroltás tart, ajánlott kezelni. Ez történhet szájon át, tabletta vagy paszta formájában, vagy az újabb fejlesztésű, bőrön keresztül felszívódó „spot-on” készítményekkel. A különböző szerek hatékonysága az egyes féregfajokra jelentősen eltér, ezért alkalmazásuk előtt mindig érdemes állatorvos tanácsát is kikérni.