Toklász a kedvenceink legrosszabb barátja

Nyáron az egyik leggyakrabban előforduló betegség a kutyák körében a toklász okozta megbetegedések.

A toklász az egérárpa nevű növény megszáradt virágának darabja. Az egérárpa nagyon elterjed gyom, amely szinte mindenhol megtalálható.

A kutyák közül a hosszú szőrű és a lógó fülű fajták vannak veszélyben, ugyanis a toklász hegyes és szálkás, ezáltal a hosszabb bundában könnyedén megkapaszkodik.

A szőrbe jutva szerkezetéből adódóan hamarosan a bőr felületére jut, amelybe belefúródik hegyes végének köszönhetően. És innen jönnek a bajok! Egyre mélyebbre fúródik a bőr rétegeiben.

Ez amellett, hogy iszonyatos fájdalommal jár a kutyáknak, még gennykeltő baktériumokat is tud magával vinni, és egy komoly fertőzést kialakítani.

Toklász leggyakrabban a hallójáratba és az ujjak közötti bőrbe fúródik, de találtunk már toklászt szembe, fogínybe, végbélnyílásba fúródva!

A betegség szerencsére gyorsan felismerhető, mivel a kutyusok a fájdalom miatt azonnal jelzik, hogy baj van. Ilyenkor a hallójáratba jutott toklász esetében a kutyák folyamatosan rázzák a fülüket, próbálnának megszabadulni ettől a hegyes, szúrós növényi darabtól. A bőrbe fúródott toklászt nagyon sűrűn nyalogatják, akár véresre is. A szembe került toklász erőteljes kötőhártyagyulladást, hunyorgást és könnyezést okoz.

Ha ilyen hirtelen jelentkező tüneteket tapasztalunk kutyánknál mielőbb állatorvoshoz kell fordulni vele, hogy a toklásztól megszabadítsák az állatot, és az elfertőződés megelőzésére antibiotikumot kapjon!