Hőguta

A hőguta okai a következők lehetnek: tűző napon, autóban felejtett kutya; vagy pedig a nagy melegben túl sokat mozgott/mozgatott kutya.

Legtöbbször a hosszú szőrű kutyáknál, illetve a rövid, tömzsi fejjel rendelkező kutyáknál fordul elő, de gyakorlatilag a nyári kánikulával járó melegben bármelyik kutyánál kialakulhat, ha nem tesszük meg a megfelelő óvintézkedéseket.

Macskáknál jóval ritkábban fordul elő, ez esetben is legfőbb okként az autóban felejtés szerepel.

A hőgutát szenvedett állatnak az alábbi tünetei vannak: magas szívverés-, és légzésszám; amely sok esetben elfekvéssel, és rángógörcsök kialakulásával járhat.

Az állatorvosi rendelőnkbe legtöbbször már a súlyos elfekvő állapotban érkeznek a páciensek. Ilyenkor a testük hőmérséklete elérheti a 41- 42°C-ot is!

Az első és legfontosabb teendő egy hőgutás állat ellátásánál, hogy a magas testhőmérsékletet normalizáljuk! Ezt már a rendelőbe érkezést megelőzően is meg lehet tenni: hideg vizes törölközőbe kell csavarni az állatot, vagy lemosni hideg vízzel.

A rendelőben a további hűtés mellett (ventillátorral, vagy hideg vizes törölközővel) szobahőmérsékletű infúzió adásával kezdjük meg a testhőmérséklet csökkentését. Emellett injekciókat is kap, amellyel az agyi ödémát gátoljuk meg. Ez fontos, hogy az agy ne károsodjon!

A gyorsan megkezdett kezeléssel a hőgutában szenvedő állatok élete jó eséllyel megmenthető. A lényeg, hogy ha ilyen tüneteket észlelünk kedvencünkön azonnal kezdjük meg állatunk hűtését!