Fogápolás

Négylábú barátaink boldog és egészséges életéhez sokféleképpen hozzájárulhatunk. A helyes táplálkozás kialakítása és a megfelelő mozgás biztosítása mellett fontos, hogy figyelmet fordítsunk kis kedvencünk szájápolására is. A kutyák szája hasonló funkciót lát el, mint az emberek keze: nemcsak az evéshez van rá szükségük, de akkor is a szájukat használják, amikor játszanak, vagy amikor egy tárgyat akarnak megfogni. Éppen ezért szájuk, fogazatuk és ínyük rendszeres ellenőrzése és ápolása elengedhetetlen egészségük megőrzése céljából.

Hihetetlen, de a 3 évesnél idősebb kutya közül 5-ből 4 már fogászati problémáktól szenved.

Nagyon sok kutyatulajdonos nem fordít kellő figyelmet erre a veszélyre, pedig ahhoz, hogy a kutya fogazata erős és egészséges maradjon, azt rendszeresen ápolni és ellenőrizni kell. Szerencsére, soha sincs túl késő, hogy elkezdjük kutyánk fogainak ápolását.

  1. Mit kell tudnunk a kutyák fogazatáról?

A kutyáknak 42 foguk van, amelyek a negyedik hónap táján bújnak ki. A hetedik hónap végén már gyakorlatilag minden fog növekedése befejeződik.

A fogak típusai:

  • Egygyökerű metszőfogak a táplálék megragadásához, leharapásához
  • Előzápfogak és zápfogak a táplálék felaprításához
  • Szemfogak a táplálék megragadására
  1. Hogy alakul ki a lepedék és a fogkő?

Az etetést követően a kutyák fogait és ínyét egy vékony lepedék borítja el. Ez ideális környezetet jelent a különböző ásványi anyagok megtapadásához, lerakódásához, így a lepedék elősegítheti a fogkő kialakulását. A fogkő megkeményedett lepedék. Ha a lepedéket nem távolítjuk el az etetést követő 24 órán belül, akkor az a baktériumok elszaporodása miatt kezd megkeményedni, ami fogkőképződéshez vezet. A fogkő lerakódása miatt a fogínyszél eltávolodik a foggyökértől.

A fog fokozatosan kilazul, és a szájüregben fertőzés alakulhat ki. A fertőzés következménye a fogínygyulladás vagy más néven gingivitis.

  1. Milyen veszélyekkel jár a fogkő és a fogínygyulladás?

A fogkő és a fogínygyulladás a fogak meglazulásához és végül elvesztéséhez vezet. A fogak meglazulása vagy akár elvesztése miatta a kutya nem tudja megfelelően megrágni és megemészteni az eledelt. Ennek következtében a tápanyagok nem hasznosulnak, emésztőszervi- és hiánybetegségek alakulhatnak ki. Hosszabb idő eltelte után a lepedékben megtalálható baktériumok a vérkeringésbe kerülve a különböző létfontosságú szerveket is károsíthatják, főként a májat és a vesét, ezenkívül a keringési betegségek súlyosbodását okozhatják. A szájban elszaporodott baktériumok okozzák a kellemetlen szájszag jelentkezését is.

  1. Mely kutyáknak van leggyakrabban fogínygyulladásuk?

Tudományosan bizonyított, hogy a parodontózis (a fogíny lassú, kóros visszahúzódása a fognyakról) és a fogínygyulladás következményeként kialakuló fogvesztés gyakrabban fordul elő az egészen kistermetű kutyafajtáknál. A fogproblémák krónikussá válnak, és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbak.

  1. Hogyan ellenőrizheti kutyája fogait?

A leggyakoribb tünetek:

  • Sárgás-barnás fogkő a fogakon és az íny mentén
  • Bepirosodott, duzzadt vagy vérző íny
  • Túlzott nyáladzás, esetleg véres nyál
  • Törött vagy hiányzó fog
  • Kutyája nem hagyja, hogy megnézze a fogait
  • Kellemetlen lehelet
  • Csökkent étvágy

Bizonyos esetekben egyáltalán nem szükséges megnézni a kutya száját, hogy megállapíthassa, hogy szájüregi problémái vannak. Ha kutyája gyakran piszkálja száját a mancsával, nyugtalanná, nyomottá válik, vagy elesettség gyötri, igen valószínű, hogy kifejezetten fogfájástól szenved. Ez azt jelzi, hogy segítségre van szüksége.

  1. Milyen gyakran szükséges gondoskodni a kutyák fogápolásáról?

Minden nap.

  1. Hogyan előzhetjük meg a fogkő kialakulását?

Kezdje el kutyusa fogainak tisztítását mielőbb, a legjobb még kölyök korában.
Ha kutyája nem tűri a fogkefe használatát, helyettesítse a fogápoláshoz alkalmas kutya snackkel, pl.: Pedigree® DentaStix®-szel, melyet már négy hónapos kortól adhatunk kutyánknak. Alkalmazása mindig ugyanabban az időpontban ajánlott, például a reggeli séta után.
Csak olyan, kifejezetten kutyák számára készült eledellel etesse kutyáját, amely teljes értékű és a tápanyagok szempontjából kiegyensúlyozott.
Kutyáját félévenként vigye el fogászati vizsgálatra állatorvosához, ha hajlamos a fogkőképződésre, akkor 3 havonta.

 

Egy pár kérdésre a válasz:

  1. Hogyan vehetem észre, hogy kutyám fogbetegségtől vagy fogágy betegségtől szenved?

Gyakran szinte észre sem lehet venni. A kutya nyugodtabb lesz, kevesebbet játszik és nem olyan élénk. A gazda gyakran azt gondolja, hogy a kutya egyszerűen öregszik. A betegsége első jelei a fog elszíneződése, a kipirosodott íny és a kellemetlen szájszag.

  1. Hogyan alakulnak ki a fogbetegségek és fogágyi betegségek?

A kutyák fogaira napról napra rakódik le a szabad szemmel nem látható lepedék. Ha ezt nem távolítjuk el, felgyülemlik, optimális körülményeket biztosítva a baktériumok számára.
A lepedék aztán fogkővé keményedik, és a fogüregekben gyulladás alakulhat ki. Ez természetesen nagyon fájdalmas. Ezért is fontos a napi rendszerességű fogápolás.

  1. Ez azt jelenti, hogy minden nap meg kell mosnom a kutyám fogát?

Igen. A fogápolás mindig is fontos volt a kutyák számára, de a legtöbb gazda ezzel nincs tisztában. Az egészséges harapás nemcsak az ember számára, hanem a kutya számára is életbevágó. Hiszen a fogaikat használják a rágáshoz és a játékhoz is, szinte ugyanúgy, mint mi a kezünket. Csak egészséges fogakkal lehet egy kutya igazán boldog.

  1. A kutyám elég sok csontot rág. Ez is fogápolásnak számít?

A normál csontok rágása nem segít sokat. Sőt, a kutyák szája meg is sérülhet a csontok rágásakor, ami maradandó problémákat okozhat. A fogakat csak speciálisan erre a célra kifejlesztett fogápoló falatokkal lehet ápolni. A forma és a szilárdság mellett a méret és a tartalom is fontos.

  1. Rendszeresen eltávolíthatjuk a kutya fogköveit. Ennek ellenére is szükséges a fogmosás?

A fogkő-eltávolításhoz az állatorvosnak altatnia kell az állatot. Ezen felül bizonyos károk nem is fordíthatóak vissza. Ezért sokkal jobb, ha a foglepedéket naponta távolíthatjuk el. Ha ennek ellenére is kialakul a fogkő, azt állatorvossal kell eltávolíttatni. A kutyát évente legalább egyszer amúgy is célszerű elvinni az állatorvoshoz.

  1. A kutyám nem hagyja a fogait megtisztítani. Mit tegyek?

Legyen türelmes kutyájával, és fogtisztítás közben mindig dicsérje meg, így hamarabb hozzá fog szokni. Ha emellett Pedigree® DentaStix®-et is ad naponta kutyájának, azzal fokozottan védi kedvence fogainak egészségét.

  1. A rossz lehelet tényleg azt jelzi, hogy baj van a kutya fogaival?

A rossz lehelet utalhat arra, hogy kutyájának fog- vagy fogínyproblémái vannak. További ismertetőjelek a fogak elszíneződése és a fogkőlerakódás, a duzzadt, bepirosodott vagy vérző fogíny illetve a hiányzó vagy letört fogazat. Amennyiben a fenti tünetek bármelyikével találkozik kutyájánál, haladéktalanul vigye el állatorvoshoz!

  1. Boltban kapható száraz- és konzerveledelt kap a kutyám. Kell ezen túl még valamit tennem a fogai ápolásáért?

Igen, hiszen a megfelelő táplálkozás mellett is jelentkezhet foglepedék, a későbbiek során pedig fogkő Ennek megelőzése érdekében naponta ápolnunk kell kutyánk fogazatát.