Bolha- és kullancs elleni védekezés

A bolhásság az egész évet végigkísérő probléma, nem figyelhető meg szezonalitás, mint a kullancs esetében. Beszélhetünk külön kutya- külön macska- és emberi bolháról is. A gazdafajlagosság azonban nem szoros, egyik faj bolhája a másik fajon nyugodtan megélhet.

A kifejlett egyedek általában a gazdaállat környezetében tartózkodnak, csak vérszívás céljából keresik fel a gazdaállatot. Kb 0,5 mm nagyságú szürkésfehér petéiket is általában a környezetbe rakják. Ezekből kelnek ki a bolhaürülékkel táplálkozó féregszerű, szőrös lárvák melyek a fekete színű bolhaürülékkel táplálkoznak. A lárvák többször vedlenek, majd bebábozódnak. A bábból alakul ki aztán a kifejlett bolhák, melyek néhány mm nagyságú, oldalirányból lapított testű, szárnyatlan rovarok. A petékből a kifejlett bolha kialakulásáig kb. 1-2 hónap telik el.

A bolhák kártétele az alábbiakban foglalható össze:

  • vérszívásukkal, mászkálásukkal nyugtalanítják az állatot
  • a kutya- és a macskabolha fejlődése során elősegíti a kutya uborkamagképű galandférgének fejlődését (vagyis a bolhairtással egyidejűleg féregtelenítenünk is kell)
  • a bolha nyálában levő fehérje vérszíváskor a kutya vérébe kerülve allergiás reakciót, bolhaekcémát idézhet elő. Ekkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.

A bolhák elleni külső védekezés és megelőzés fontos dolog! Milyen jelek utalhatnak kedvencünk bolhásságára?

  • vakarózás (sokan a vakarózás meglétéből egyértelműen bolhásságra következtetnek, pedig számtalan egyéb betegség járhat még vakarózással)
  • a kutya szőre között fekete koromszerű, nem mozgó “képleteket” lehet megfigyelni. Ez a bolhaürülék, mely az elfogyasztott vértől fekete.
  • az állat testén magát a bolhát találjuk meg, mely a szőr megmozgatására gyorsan eltűnik a “sűrűben”

A bolhák kiírtásának végrehajtásához különböző minőségű és árú készítmény áll rendelkezésre. Az alábbiakban konkrét készítmények említése nélkül néhány általános információval szeretnénk szolgálni.

Sajnos a kereskedelemben még mindig lehet kapni idejétmúlt, korszerűtlen szereket is. Ezek közé sorolhatjuk első helyen a porokat, de ide tartoznak a samponok és a bolhairtó nyakörvek legnagyobb része is.

A bolhákkal szemben leghatékonyabban a hosszú hatású (1 hónap!) ampullás készítmények válnak be leginkább, melyek tartalmát az állat nyak és lapocka tájéka felett a szőrét szétválasztva a bőrre kell cseppenteni, kézzel való bedörzsölés nélkül. Ezek a készítmények rövid távon (1 nap) nem, de a továbbiakban vízállóak. A bolhák elpusztulása egy napon belül bekövetkezik, miközben a szer a bőr zsiradékában feloldódva szétterjed az állat teljes testfelületén.

Általában az állat kezelése az esetek legnagyobb részében elegendő szokott lenni.

Ma már az ampullás készítmények és a bolhairtó spray-k közül is sok félét lehet kapni, ezekről tájékoztatást az állatorvosnál kaphat.

Az alábbiakban egy táblázat segítségével szeretnénk összehasonlítani egy korszerű ampullás szer és a bolhapor főbb jellemzőit.

 BolhaporAmpullás készítmény
Alkalmazhatóság nehézkes egyszerű
Az állat le tudja nyalni magáról? igen nem
A környezetet szennyezheti-e a készítmény? igen nem
Vízállóság nem igen
Hatásminőség megbízhatatlan jó
Hatásidő rövid hosszú
Ár olcsó drágább

Összefoglalásképp megállapíthatjuk, hogy bolhairtás és megelőzés céljából leginkább javasolható készítmény a 1 hónapos hatásidővel bíró ampulla.

A kullancsok legnagyobb kártételüket a vérszívásukon túl a már korábban említett két betegség, a babesiosis és a lyme-kór terjesztésével okozzák. A kullancsok akár egész évben jelen lehetnek, de mindenképpen megfigyelhetünk egy tavaszi és egy őszi szezont, mikor fokozott számban jelennek meg a parkokban, erdőkben, mezőkön. A tavaszi időszak az időjárástól függően általában március második felétől májusig, míg az őszi szezon augusztus végétől novemberig tart.

A kullancsok hím és női egyede is vérszívó, csak a hím a háti pajzsa miatt nem tud annyi vért szívni mint a nőstény. A vérszívás után a nőstény akár az 1-2 cm-es nagyságot is elérheti.

A vérszívás közben megtermékenyített nőstény a talajon rakja le több ezer petéjét, majd elpusztul. A petékből kelnek ki a lárvák, melyek hasonlóan néznek ki mint a kifejlett kullancs, csak kevesebb lábuk van. A lárvák csúszómászókon, erdei kisemlősökön, madarakon táplálkoznak. A kifejlett egyedek szívnak vért az embertől is és kutyánkból is.

A kullancsok a kutyára (illetve az emberre) a közvélekedéssel ellentétben nem esnek rá, hanem az állat mozgása során általa érintett ágakon, fűszálakon rejtőző élősködök közvetlenül kerülnek rá a testfelületre. A kullancsok fénykerülők, vagyis vérszívásuk helyéül egy fénytől védett helyet keresnek az áldozat testén. Megtelepedésükkor nem azonnal “öklendezik be” a kutya vérébe az esetlegesen bennük levő kórokozókat, hanem több óra múlva. (egyetemi oktatónk izotópos kutatásai szerint 3,5 óra múlva). Innentől kezdve minél több időt tölt a gazdaállaton vérszívással a kullancs, annál nagyobb esély van arra, hogy meg is fertőzhesse kutyánkat. Ezért célszerű minél hamarabb, és minél kíméletesebben eltávolítani az élősködőt.

Soha ne “szorongassuk meg” kiszedéskor a kullancsot, soha ne rétegezzünk fölé krémet, mert agóniájakor jó eséllyel átadja kutyánknak az általa hordozott betegséget.

A kullancsok ellen – a védőoltáson túl, mellyel a kullancsokat nem tartjuk távol, csak az általuk esetlegesen beoltott betegség kialakulását előzzük meg – külsőleg alkalmazott készítményekkel védekeznünk kell lehetőség szerint mindig, amikor az időjárás lehetővé teszi a kullancsok jelenlétét (pl. télen 1-2 hetes enyhébb időszak) de különösképpen a tavaszi és az őszi szezon időszakában.

A védekezéshez a korszerű szerek közül rendelkezésre állnak spray -k, nyakörv illetve bőrre csepegtetendő ampullás készítmények. A szerek közül való választáshoz néhány szempont:

  • hosszú szőrű kutyára ne válasszunk nyakörvet, mert a szőr negatívan befolyásolja a készítmény párolgását
  • nagy testű hosszú szőrű kutyáknál gazdaságossági okból nem érdemes sprayt használni
  • rövid szőrű kutyáknál alkalmazhatjuk a nyakörvet (7 hónapos hatásidő)

Összefoglalva tapasztalatainkat a kullancsok ellen ható szereket tekintve megállapíthatjuk, hogy a kutyák legnagyobb részénél az egy hónap kullancs, egy hónap bolha egy hónap szúnyog hatásidejű bőrre csepegtetendő készítmény vált be legjobban.

Figyeljünk kedvencünkre, védekezzünk a paraziták ellen!
A továbbiakról érdeklődjön Patikánkban!
Gyógyszertári asszisztenseink készséggel állnak rendelkezésükre!